Placeholder Image

Subtitles section Play video

  • but just a select few have tasted it.

  • You can only get donkey cheese in Serbia.

  • Hey, everyone, I'm Rebecca and welcome to watch Mojo.

  • Today we're counting down our picks for the top 10 most expensive foods.

  • Comparatively black Angus cattle, which are considered the cream of the crop in countries like the United States and Australia, typically don't sell for more than $3000.

  • Suffering is known as the most valuable plant in the world and has been growing in Iran from thousands of years.

  • What saliva for this list, we're looking at the priciest eats you can find.

  • We have provided a rough price guide based on the information available.

  • But please note these prices are subject to change.

  • So what's the most expensive thing you've ever eaten?

  • Be sure to let us know about it in the comments.

  • Alright, let's dig in.

  • Number 10 Matsutake mushroom price.

  • 1000 to $2000 per pound.

  • In the world of fine dining, nothing marks the arrival of fall quite like the matsutake mushroom.

  • It has a unique aroma and flavor that's been described by some as spicy, others like cinnamon and by many as intense.

  • The Matsu.

  • Taqi, a whitish mushroom prized by connoisseurs for its earthy aroma, can command astronomical prices.

  • Historically, they were gifted among the aristocracy and the Japanese imperial family as a symbol of good fortune, happiness and fertility.

  • Native to red pine forests often found in Japan, these mushrooms are increasingly in demand.

  • However, due to an invasive worm, their habitats are dwindling, and with no other way to cultivate them, they're at risk of disappearing forever.

  • Number nine Wagyu Beef price.

  • $200 per pound Nothing quite compares to the first bite of this rich, luxurious melt in your mouth meat, but just know that it comes with a sizable price tag.

  • This is because of the strict rearing and feeding guidelines that result in the enviable marbling of fat around the muscle.

  • And the more marbling the better.

  • There are hundreds of different brands of wall you, the most famous of which is Kobe.

  • So all Kobe is wagyu.

  • But not all Wagyu is Kobe translating as Japanese cow.

  • This hunk of beef comes from only four breeds of cattle, which can be auctioned off for as much as $30,000 each.

  • Comparatively black Angus cattle, which are considered the cream of the crop in countries like the United States and Australia.

  • Typically don't sell for more than $3000.

  • If you love a good steak and have some cash burning a hole in your pocket, this is the perfect choice for you.

  • By 2023 the global Wagyu industry will generate sales of around $9.5 billion according to the market research firm Technomic Vo.

  • Number eight Moose Cheese Price.

  • $500 per pound With only one place in the whole world producing this dairy delight, you'd be forgiven for not knowing that moose cheese even exists.

  • Moose sisters Gulen, Hilda and, you know, reside at the Elk House in beer home Sweden, and only lactate for a short season lasting from May until September.

  • Their cheese has been likened to come on bear or feta cheese, and if that sounds like your kind of thing, you can actually visit the Elk House.

  • After wandering through their museum and petting one of the prized mousse, you can head over to their restaurant and tuck into some moose cheese parfait.

  • Number seven.

  • Pull a cheese price 600 to $1000 per pound red writing and speaking of cheese that cost some serious cheddar.

  • The Zaslav it's a special nature reserve in Serbia is home to about 130 endangered Balkan donkeys.

  • It's also the only place that turns their milk into cheese, which they sell to fund their conservation work.

  • The females, called Jenny's, are delicately hand milked three times a day and will produce around two litres of milk.

  • In that time, however, it takes 25 leaders to make just 1 kg of cheese, which has been likened to feta in texture, even if you were willing to spend the cash.

  • This cheese is incredibly rare and hard to obtain, but just a select few have tasted it.

  • You can only get donkey cheese in Serbia.

  • Number six saffron price.

  • $5000 per pound.

  • It seems rather fitting that an ingredient which weight by weight can be more costly than gold, should be nicknamed red gold.

  • Saffron is known as the most valuable plant in the world and has been growing in Iran from thousands of years.

  • Perhaps known best as a spice used in Middle Eastern cooking, saffron has a myriad of purposes, ranging from Dies.

  • Two fragrances picture two football pitches covered in their crocuses and well that only gives you 1 kg of the spice.

  • Despite the incredible amount of work and space this crop takes up, demand for the spice is increasing and over 200 metric tons of saffron threads harvested worldwide each year.

  • That's the result of about 30 billion flowers.

  • The crocuses only flour for a week or two per season, and each one has just three stigmas, which must carefully be harvested by hand.

  • While many have tried to find cheaper substitutes, nothing compares to the real deal.

  • People have tried passing tumeric, red marigold petals and lily flower stigmas of saffron, but the flavor and die is totally different in large quantities.

  • Saffron can be a potent, happiness inducing narcotic, and research suggests it may help reduce the symptoms for Alzheimer's depression and PMS number five Iberico ham Price.

  • $4500 per leg.

  • These black Iberian pigs live the Zen life on de Esa in the Iberian Peninsula, where they indulge in an acorn only diet.

  • The acorns are still very small, but we can calculate how many animals they'll feed the longer they eat nothing but acorns, the better the quality of the ham.

  • This results in a one of a kind aroma, sweet and nutty taste, exquisite tenderness and that covetable marbling we talked about earlier.

  • The meat is then cured for a minimum of 36 months.

  • Professor.

  • Only a small percentage ever received the desirable black label that indicates that it's 100% pure black Iberian pig.

  • Well, you're paying for the jewel of Arc astronomy.

  • It's a different breed of pig altogether that is grown and taken care of in various unique place in the world.

  • In 2020 the Iberico de Biota became a Guinness World record holder for the most expensive leg of ham, commercially available, costing just a mere $13,183.10.

  • So good, so good.

  • I have no words in my voice is called So good.

  • Number four Alba White truffle price.

  • $1030 to $1286 per pound.

  • But why would someone bid thousands of dollars for a fungus?

  • Well, fanatics say the pungent aromas and the unique flavors are worth the price.

  • This truffle normally found as a paper thin garnish on a plethora of dishes due to its strong smell and flavor, is among the rarest and most expensive of its kind.

  • Despite the efforts of many to cultivate their own, these truffles can only be found in the wilderness, primarily in northern Italy's Piedmont region.

  • Look at that by the potato.

  • I look at this.

  • Wow.

  • People go to astounding lengths to find, harvest and sell them, even though each season can be highly unpredictable.

  • It's such a scarce treasure that in 2000 and seven, a casino owner named Stanley Ho shelled out a whopping $330,000 for just 11.5 kg truffle.

  • Number three Bird's Nest soup price.

  • 30 to $100 per bowl.

  • While this may not be everybody's cup of soup in some places, this dish is deep rooted in history and culture.

  • Bird's Nest is renowned for its medicinal qualities and can retail from 1500 to $3000 per kilogram.

  • In fact, in China, it's believed that it makes its diners strong and healthy and has been a delicacy going back about 1000 years.

  • It's made from the nests of the native South Asian Swift.

  • Let's who build their nests out of moss.

  • Seaweed twigs, sometimes feathers and bind it together with saliva.

  • White saliva.

  • Procuring these nests is a risky task, since they're usually located near the tops of steep cliffs and cave walls.

  • Well, at least that explains the hefty price tag.

  • I'm beginning to think no ingredient can be worth this number.

  • Two Beluga caviar Price.

  • 3200 to $4500 per pound.

  • There are many factors that make caviar so expensive, one being that they are a particularly rare find.

  • The albino sturgeon only produces eggs when it's about 100 years old, making the white pearl albino caviar supply rather scarce.

  • Arpino caviar is the master of this device, is not really know feel feel safe.

  • Even the more common beluga caviar continues to soar in price due to the increasingly endangered sturgeons commonly found in the Caspian Sea.

  • Remember, we're dealing with the raw seafood endangered species, so it's basically like eating and dealing with, you know, edible elephant tusk.

  • It is that heavily regulated.

  • In fact, the US Fish and Wildlife Service even called a ban on their importation.

  • Nevertheless, the Iranian beluga, also known as Almas caviar, currently holds the record for the priciest caviar, coming in at $34,500 for just 1 kg.

  • So far, I think the most expensive thing I've ever eaten is saffron.

  • But we have got some honorable mentions to dig into, and I can almost guarantee that most of us have eaten at least one of them.

  • So let's look at those and then we'll see what the most expensive food is.

  • A Cheeto Balsamico di Modena Price.

  • $180 per 100 mL.

  • A 100 mL bottle produced over 100 years by 17 generations of the Giusti family can cost $563 a range of nuances that enrich drop by drop different culinary creations with its range of unmistakable flavors and perfumes.

  • It's smooth body, which, when reaching the palette, culminates in growing intensity.

  • Densuke Watermelon price.

  • 1000 to $4500 per fruit grown only in its native Japan.

  • One was auctioned for $6057 Vanilla price.

  • $200 per pound.

  • Did you know that pure vanilla is the second priciest spice after saffron in 2014 vanilla was $80 a kilo.

  • Three years later, it was 600.

  • Today it's around $500.

  • The price rises due in part to global demand.

  • The trend of eating naturally means that food companies have shunned synthetic favoring in favor of the real deal.

  • Manuka honey Price.

  • $99 per 100 g.

  • This rare plant is native to New Zealand only and can be hard to harvest.

  • Manuka Honey touted on the doctors.

  • In some cases, it's even more powerful than traditional antibiotics.

  • And on Dr Oz, this is our secret sauce.

  • Manuka honey Kobe Luwak Coffee price.

  • 100 to $600.

  • Would you try coffee that's been partially digested and defecated by a civet cat for $100?

  • Copay Luedtke, the rarest beverage in the world.

  • Take a whip before we continue.

  • Be sure to subscribe to our channel and ring the bell.

  • To get notified about our latest videos, you have the option to be notified for occasional videos or all of them.

  • If you're on your phone, make sure you go into your settings and switch on notifications Number one edible gold price.

  • $15,000 per pound.

  • This is what I came for show and a lot of people, you know, ask Can you eat gold?

  • You can eat first.

  • Is edible gold?

  • Yes.

  • If you're looking for that certain genetic WADA really make your desserts pop or champagne flute shine and you have the cash to spare.

  • Why not add some edible gold?

  • You can buy it in sheets, flakes or powder, and it's usually made out of 23 or 24 karat gold.

  • I am eating more right now 24 and it joins calcium and iron as one of the few safe to eat minerals.

  • Many restaurants around the world have even jumped on the edible gold bandwagon.

  • It may not add flavor or carry any health benefits, but nothing screams luxury more than a sprinkling of edible gold.

  • Everything everywhere that I want to see cheese.

  • I want to see a gold, gold, gold, gold.

  • Everybody had to wait.

  • Basic, basic basic.

  • You're amazing.

  • He was crazy.

  • So have you or would you ever eat gold just to say you have be sure to let us know about your most extravagant food purchases in the comments.

  • Or come tell me on Twitter or Instagram at Rebecca Britain or on my YouTube channel.

  • See you.

  • Mm, yeah.

but just a select few have tasted it.

Subtitles and vocabulary

Operation of videos Adjust the video here to display the subtitles

B2 WatchMojo price cheese gold saffron caviar

Top 10 Most Expensive Foods In The World

  • 15 2
    林宜悉 posted on 2021/03/01
Video vocabulary